Doğal & Sentetik Vitamin C nin Farkları - Yaşam Takımları™

Doğal & Sentetik Vitamin C nin Farkları

Neredeyse tüm vitaminlerin (buna multivitaminlardeki C dahil) sentetikler kullanılarak yapıldığını öğrenince şaşıracaksınız.

Sentetik “insan yapımı” anlamına gelir ve doğada bulunmaz. Ancak bilim adamları, sentetiklerin aynı şekilde kullanılmak üzere tam gıda eşdeğerlerine yeterince benzer olduğuna karar verdiğinden, bu vitaminlerin çoğu hala “doğal” olduklarını iddia ediyorlar.

Bu elbette bir yanılsamadır. Sentetik vitaminler, doğadaki gibi yaratılmazlar ve üretildikten sonra aynı bileşiklere sahip olmazlar.

Sentetik C Vitamini, mısır nişastasının ısı, enzimler, aseton ve hidroklorik asit ile parçalanarak askorbik asit elde edilmesiyle oluşturulur. Aynı zamanda petrol yan ürünüdür. Yani petrolden de elde edilebilir.

Askorbik asit doğada bulunur, ancak, vücudun ihtiyacı olan doğal C vitamini kompleksinin çok az bir parçasına denk gelir.

Özetle piyasada bulunan ve eczanelerden alığımız bir çok C vitamini veya multivitaminler  maalesef doğal diye satılan sentetik vitaminlerdir.

Doğal, gıda kaynaklı  C vitamini ile sentetik  kaynaklı C vitamini kimyasal olarak aynı olmasına rağmen, meyve ve sebzeler, biyoyararlanımını etkileyebilecek çok sayıda besin ve fitokimyasal açısından zengindir.

Doğal C vitamini kaynakları şunları içerir:

Askorbik asit

askorbigon

tirozinaz

J faktörleri

K faktörleri

P faktörleri

Rutin

Biyoflavonoidler

Bunların hepsi birlikte çalışır. Güçlendirilmiş gıdalarda, sentetik vitaminlerde ve pastörize gıdalarda bulunan C vitamininin izole ve sentetik askorbik asit formu, vücudunuzun aradığı şeyin sadece küçük bir parçasıdır.

Nutriway Vitamin C Plus, C vitamini yönündan çok zengin olduğu bilinen (kividen 17 kat ve portakaldan 32 kat fazla) aselora kirazı ve diğer C vitamini yönünden zengin, kendi arazilerinde organik olarak üretilen bitkilerin yüksek teknoloji  ile özütünün çıkarılması sonucu elde edilir. Nutriway Vitamin C Plus özel bir lifli bileşenle birleştirilerek 8 saat salınım yapar ve bir anda vücüttan atılmaz. Günlük C vitamini ihtiyacıızı karşılar. Anlık salım sağlayan tabletlerin 600 mg’ına kıyasla gün boyunca toplamda daha fazla kullanılabilir C vitamini sağlar.

Nutriway Vitamin C Plus ürününü kayıtlı müşteri olarak %15 indirimle alabilirsiniz. Bu yazıyı size gönderen arkadaşınıza danışın. Bizi internetten bulduysanız indirimli almak için buraya tıklayın

C Vitamini Hakkında Bilmeniz Gerekenler;

– Aşırı Stres C vitamini emilimini azaltır
-Alkol ve steroidler, antidepresanlar, antihistaminler, kotrizonlar C vitaminini parçalar.
-Antibiyotikler C vitamini emilimini azaltır.
-Fazla şeker tüketimi C vitaminin vücuttaki dolaşımını azaltır.
-Güneş ve UV ışınları C vitaminini yok eder.
-Kadmiyum, kurşun, civa, karbonmonoksit c vitamini tüketimini hızlandırır. Vücut normaldan daha fazla C vitaminine ihtiyaç duyar.
-Pastörize yiyeceklerde C vitaminin %20 si kaybolur.
-Dondurulmuş ve Konserve gıdalarda C vitamini büyük oranda kaybolur
-Sigara kullananlarda vücut normalden biraz daha fazla C vitaminine ihtiyaç duyar.
-Ozellikle egzersizden sonra C Vitamini kullanmak serbest radikallerin uzaklaştırılması ve yağ yakımını hızlandırmasında etkilidir.
-Kardiyovasküler hastalıklara , doğum öncesi sağlık sorunlarına, göz hastalıklarına ve hatta cilt kırışmasına karşı koruma sağlar.
-Yetişkinler için tolere edilebilir üst alım seviyesi günde 2000 mg’dır. C Vitamini vücutta depolanmaz ve bu nedenle doz aşımı vücuda zarar vermez.
-Serbest radikaller olarak adlandırılan zararlı moleküllerin yanı sıra toksik kimyasallar ve sigara dumanı gibi kirleticilerin neden olduğu hasara karşı koruma sağlar.
Serbest radikaller vücutta birikebilir ve kanser, kalp hastalığı ve artrit gibi olumsuzluklar ortaya çıkarabilir.

Bu ürünü kayıtlı müşteri olarak %15 indirimle alabilirsiniz. Bu yazıyı size gönderen arkadaşınıza danışın. Bizi internetten bulduysanız indirimli almak için buraya tıklayın.

Abone Ol
Bildir
7 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Rukiye Çelik
6 ay önce

Teşekkürler bu çok kıymetli bilgiler için .

Ebru Özkılınç
7 ay önce

Emeğinize sağlık, teşekkür ederiz.

Mustafa Coşkun
7 ay önce

Harika bir çalişma olmuş.tebrikler teşekkürler.Arşivlik olmuş.

Zühal Çakmak
7 ay önce

Neden sentetik bir vitamin kullanılmamalının çok güzel açıklaması olmuş 🍋🍊

Bünyamin EFE
Üye
7 ay önce

Bu yazıyı tekrar tekrar okuyacağım
Elinize zihninize sağlık

Hanife Bilge Çimen
7 ay önce

Teşekkürler Erol bey harika bilgiler.

7
0
Düşüncelerinizi merak ediyoruz, lütfen yorum yapın.x