3 Temel Adımla Cilt Bakımı Alışkanlığı - Yaşam Takımları™

3 Temel Adımla Cilt Bakımı Alışkanlığı

Cilt bakımı, sadece cilt sağlığı açısından değil sosyal ve ruhsal sağlık açısından başta kadınlar olmak üzere genç yaşlı tüm bireylerin önem verdiği bir konudur.

Cildimizi düzenli ve doğru bakım yöntemleri ile desteklemezsek, gün içinde maruz kaldığımız; beslenme yetersizliği, uyku düzensizliği, sigara – alkol gibi zararlı alışkanlıklar ve çevresel faktörler sebebi ile cildimiz hızla yıpranır, doğal ışıltısını yitirir ve hızla yaşlanır.

Düzenli olarak maruz kaldığımız tüm olumsuz etkilerin önüne geçmek için doğru cilt bakımı yöntemlerini diş fırçalama gibi rutin alışkanlığımız hale getirmeniz gerekir.

Hormonal faaliyetlerin yoğun olduğu ergenlik döneminden itibaren, bu dönemdeki oluşabilecek sivilce izleri ve leke gibi cilt hasarlarının önüne geçmek için cilt bakımına başlamak ve bu alışkanlığı edinmek çok kıymetlidir.

Cilt bakımının sürdürülebilir olması çok önemli, başlangıçta o nedenle kafa karıştırıcı çok sayıda üründen ve yorucu ritüellerden uzak durmak gerekir. Cilt tipimize uygun, sağlıklı, etkili ve az sayıda 4 temel ürünle 3 adımda basit ve 6 dakikalık temel cilt bakımını alışkanlık edinmek altın kuralımız.

Cilt Bakımının 3 Temel Adımı

*Temizleme; Cilt bakımının ilk adımı cildinin temizlenmesidir. Gün içinde maruz kaldığımız ve cildimize yapışan kirli hava, sigara dumanı, egzoz ve yapılan makyajı mutlaka gün sonunda temizlememiz gerekir. Bunun için cilt tipine uygun cilt temizleme jeli ya da cilt temizleme köpüğünden faydalanabiliriz.

-Cilt temizleyici uygulamadan önce makyaj var ise makyaj temizleyici ile arındırılmalı (çok üşengeçler için sürekli olmamak koşuluyla makyaj temizleme mendili pratik çözüm olabilir).

-Makyajdan arınmış cildi nemlendirin ve avucunuza yeterli miktarda köpüklü temizleyici aldıktan sonra cildinize masaj yaparak yayın. İyice durulayın ve hafifçe bastırarak kurulayın.(işlem süresi 2 dk.)

*Tonikleme; Temizlik işleminden sonra kalabilecek her türlü kirletici kalıntılarını gideren alkolsüz tonik, cilt florasını dengeler ve besler, doğrudan cildin florasına canlandırıcı destek sağlar, proaktif dengeleme ve güçlendirme yaparak cildin PH seviyesini dengeler.

Cildi, sonraki adımlarda uygulanacak cilt bakım ürünlerinden en yüksek seviyede faydalanmaya hazırlar. Cildi canlandırır, sakinleştirir, rahatlatır ve yumuşatır.

Uygun bir toniği hafif nemli bir makyaj temizleme pamuğuna döktükten sonra yüzümüzde aşağıdan yukarıya ve içten dışa hareketlerle göz çevresi hariç tonikleme işlemini yapabiliriz. (işlem süresi 1 dk)

*Nemlendirme; Temiz ve tonikle ferahlayan cildimiz için nemlendirme zamanı. Cildin esnekliğini sürdürmesini sağlayarak genç ve yumuşak bir görünüm sağlamak ve kirliliğe maruz kalma sonucunda oluşan tahrişe karşı koruma sağlamak için cilt tipinize uygun nemlendirici ile nem bariyerini güçlendirmek önemli bir adımdır. İyi bir nemlendirici ile neme doyan gözenekler daha küçük görünür ve cildin berraklığı artar, cilde nemli bir ışıltı kazandırarak parlak bir görünüm sağlar ve erken yaşlanma belirtilerinin yavaşlatılmasına ve önlenmesine yardımcı olur.

Elinize alacağınız küçük miktarda nemlendiriciyi noktalar halinde yanak çene ve alın bölgesine dağıttıktan sonra göz çevresi hariç aşağıdan yukarıya ve içten dışa hareketlerle masaj yaparak nemlendiriciyi cildimize yedirebiliriz. (işlem süresi 2 dk).

Göz çevresindeki deri kalınlığı ve hassasiyeti farklı olduğundan göz çevresine uygun nemlendiriciyi az miktarda noktalar halinde göz altındaki alt daireye dağıttıktan sonra göz çevresine küçük küçük pıt pıtlarla yediriniz. (1 dk.)

Edineceğimiz alışkanlık ile her gün sonunda 6 dakika gibi kısa bir sürede cilt bakımı ile cilt sağlığımızı korumak ve yaşlanma belirtilerini ötelemek çok kolay olacaktır.

Yukarıda ki cilt bakımını kaç defa yapmak gerekir diye aklınıza gelebilir. Normal şartlarda cilt bakımı gün başlangıcında ve gün sonunda olmak üzere iki defa yapılması ideal olanıdır. Zaman sıkıntısı bahane edenler 1 defa da olsa gün sonunda mutlaka cilt bakımını alışkanlık haline getirmelidir.

Bu yazımızı bir arkadaşınız yönlendirmiş ise ideal ve sağlıklı cilt bakım ürünleri için kendisine danışın. Bizi internetten bulduysanız ideal ve sağlıklı cilt bakım ürünlerini indirimli almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Abone Ol
Bildir
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ayşegül Karabina
4 ay önce

Bize bu bilgileri sunan Aysel hanıma çok teşekkürler. Temizlik ritüelleri bizi yorar fakat artistry bu konuda mükemmel. Cilt deyip geçmemek lazım önce kendimiz hissetmeliyiz nefes alıp verdiğini. Bu da temizlikten geçiyor.

Rukiye Çelik
6 ay önce

Harika bilgiler teşekkürler Aysel hanım doğru úrúnle doğru yöntem

2
0
Düşüncelerinizi merak ediyoruz, lütfen yorum yapın.x