Saw Palmetto’nun Kanıta Dayalı 5 Faydası - Yaşam Takımları™

Saw Palmetto’nun Kanıta Dayalı 5 Faydası

Prostat sorunları veya saç dökülmesi gibi yaygın endişelerle uğraşıyorsanız, herhangi bir doğal takviyenin yardımcı olup olmayacağını merak edebilirsiniz.

Güneydoğu Amerika Birleşik Devletleri’ne özgü bir palmiye türü olan Saw palmetto ( Serenoa repens ), prostat sağlığını iyileştirmek, hormon seviyelerini dengelemek ve erkeklerde saç dökülmesini önlemek için yaygın olarak takviyelerde kullanılır.

Ayrıca, inflamasyonun azalması ve idrar fonksiyonunun iyileştirilmesi dahil olmak üzere çeşitli başka faydalarla da ilişkilidir.

İşte bazı önemli riskler ve yan etkilerle birlikte saw palmetto’nun umut verici 5 faydası ve kullanımı.

1. Saç dökülmesini önleyebilir

Saç dökülmesi, genetik, belirli tıbbi durumlar, hormon değişiklikleri ve uyarıcı ve kan inceltici gibi ilaçların kullanımı dahil olmak üzere çeşitli faktörlerin neden olabileceği yaygın bir durumdur (1).

Saw palmetto genellikle hormon seviyelerini dengelemek ve saç dökülmesiyle mücadele etmek için kullanılır.

Bir araştırmaya göre, testere palmetto, testosteronu dihidrotestosteron (DHT) adı verilen ve saç dökülmesiyle bağlantılı başka bir seks hormonuna dönüştüren bir enzim olan 5-alfa redüktazın aktivitesini bloke etmeye yardımcı olabilir.(2).

Saw palmetto , saç köklerinizdeki DHT alımını azaltarak saç dökülmesini de önleyebilir , bu da DHT’nin belirli hormon reseptörlerine bağlanma yeteneğini azaltır (2).

7 çalışmanın bir incelemesi, saw palmetto içeren oral ve topikal takviyelerin saç kalitesini %60 artırdığını, toplam saç sayısını %27 artırdığını ve saç dökülmesi olan kişilerin %83’ünde saç yoğunluğunu artırdığını buldu.(3).

Bazı çalışma sonuçları, palmetto’nun saç büyümesi üzerinde faydalı etkileri olabileceğini öne sürse de, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır (4)

2. İdrar yolu fonksiyonunu iyileştirebilir

İnkontinans ve idrar yapma zorluğu gibi idrar yolu semptomları yaşlı erişkinlerde yaygındır (5).

Saw palmetto, prostat bezinin büyümesine neden olan ve idrar akışının azalmasına neden olan bir durum olan iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) ile ilişkili idrar semptomlarını iyileştirebilir.

12 haftalık küçük bir çalışmada, birçok bitkide doğal olarak bulunan bir bileşik olan beta-sitosterol ile zenginleştirilmiş testere palmetto yağından günde 1000 mg alan erkekler, zenginleştirilmemiş saw palmetto yağı alanlara kıyasla BPH semptomlarında önemli iyileşmeler yaşadılar.(6).

Benzer şekilde, 354 erkekte yapılan 24 haftalık bir çalışma, 320 mg saw palmetto almanın BPH semptomlarını azalttığını ve idrar akışını, yaşam kalitesini ve cinsel işlevi iyileştirdiğini buldu.(7).

Öte yandan, 27 çalışmanın yakın tarihli bir incelemesi, palmetto’nun tek başına kullanıldığında alt üriner sistem semptomları üzerinde önemli bir etkisi olmadığı sonucuna varmıştır (8).

3. Prostat sağlığını destekleyebilir

Prostat, mesane ile penis arasında yer alan küçük bir bezdir. Sperm sağlığını korumaktan sorumludur (9).

Bazı araştırmalar, palmetto’nun prostat sağlığını destekleyebileceğini ve BPH ve prostat kanseri gibi sorunları önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.(10).

Diğer insan ve hayvan çalışmaları da bu takviyenin BPH ile ilgili idrar semptomlarını ve iltihabı azaltabileceğini göstermektedir (7,11,12).

Dahası, 30 erkekte yapılan 15 yıllık bir çalışma, günde 320 mg saw palmetto özütünün alınmasının BPH’nin ilerlemesini önlemeye yardımcı olabileceği sonucuna varmıştır (13).

Yine de daha fazla kaliteli araştırmaya ihtiyaç vardır.

4. Enflamasyonu azaltabilir

Bazı araştırmalar, palmetto’nun belirli koşulların tedavisine yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu öne sürüyor.

Örneğin, prostat büyümesi olan farelerde yapılan bir çalışmada, palmetto özütünün şişmeyi ve interlökin 6 (IL-6) dahil olmak üzere çeşitli iltihaplanma belirtilerini azalttığı gözlemlendi (12).

BPH’li farelerde yapılan bir başka çalışma, palmetto’nun inflamasyonu azalttığını ve antioksidan durumunu iyileştirdiğini buldu.(14).

Bu sonuçlar umut verici olsa da, insan çalışmaları eksiktir.

5. Testosteron seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilir

Saw palmetto, genellikle testosteron seviyelerini doğal olarak artırmak isteyen kişiler tarafından kullanılır .

Testosteron seviyeleri, vücut kompozisyonu, cinsel dürtü, ruh hali ve beyin fonksiyonu dahil olmak üzere sağlığın çeşitli yönlerini etkiler. Seviyeler yaşla birlikte azalır ve bazı araştırmalar, düşük seviyelerin kalp hastalığı gibi sağlık koşullarına katkıda bulunduğunu öne sürer (15,16).

Saw palmetto, testosteron seviyelerinin korunmasına yardımcı olmak için testosteronu DHT’ye dönüştürmekten sorumlu bir enzim olan 5-alfa redüktazın aktivitesini azaltarak çalışır (2).

Bir test tüpü çalışması, saw palmetto özünün etkinliğinin, testosteron seviyelerini korumada finasterid ile karşılaştırılabilir olduğunu buldu. Finasterid, 5-alfa redüktaz aktivitesini azaltarak saç dökülmesini ve BPH’yi tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır (2).

Bir incelemeye göre, saw palmetto, DHT alımını engellemeye yardımcı olabilir ve androjen reseptörlerine bağlanma yeteneğini yaklaşık %50 oranında azaltabilir. Buna karşılık, bu testosteron seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilir (3).

Nutriway firmasına ait Saw Palmetto with Nettle Root Extract Nutriway™  ürününe ait makale için tıklayın. Saw Palmetto ile beraber kabak çekirdeği yağı, ısırgan ekstraktı, portakal extratından elde edilen biyoflavonoid özütü de içeren Saw Palmetto with Nettle Root Extract Nutriway™ ürününü kayıtlı müşteri olarak %12 indirimle alabilirsiniz. Bu yazıyı size gönderen arkadaşınıza danışın. Bizi internetten bulduysanız indirimli almak için buraya tıklayın.

Abone Ol
Bildir
6 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ayşe Kaya
6 ay önce

Bilimsel veriler için teşekkür ederiz Erol Bey

Dilek Şahin
6 ay önce

Saw Palmettonun pek cok faydasını ögrendiğim bu makale icin cok teşekkür ederim.

Gülsema Doğan
6 ay önce

Çok teşekkürler Erol Bey,ürün ve içerik anlamında çok faydalı bilgiler🙏🙏

Asuman İnce
3 ay önce

Ürünlerin böyle kapsamlı izah edilmesi çok verimli oldu benim için teşekkür ederim emeğinize sağlık

Ayşegül Karabina
4 ay önce

Bu ürün muhteşem. İçeriği ve faydası olağanüstü. Bu haftaki bilinçli tüketim dünyayı Korur programında da buna değineceğiz.

Urkiye Kartal
6 ay önce

Erol bey çok çok teşekkür ederim bir saw Palmetto kullanan ve sonucu çok çözümcül yaşayan biri olarak muhteşem ürün hakkında bilgiler verdiniz çok teşekkür ederim

6
0
Düşüncelerinizi merak ediyoruz, lütfen yorum yapın.x