Çamaşır Suyu En Ucuz Zehir - Yaşam Takımları™

Çamaşır Suyu En Ucuz Zehir

Çamaşır suyu klor bazlı bir aşındırıcı kimyasaldır.  Klor, sıvı, gaz veya katı halde bulunabilen bir kimyasal elementtir. Klor, Birinci Dünya Savaşı sırasında boğucu (pulmoner) bir ajan olarak kullanıldı.

ABD Çevre Koruma Ajansı’na (EPA) göre, mutfak lavabosunun altında bulunan birçok ev ürünü böcek ilacı (pestisit) olarak kabul ediliyor. Ne yazık ki, çoğu zaman bu pestisitleri eve getirerek aile üyelerimizi maruz bıraktığımızı fark etmiyoruz.

Çamaşır Suyunun Vücut Üzerindeki Etkileri

Çamaşır suyu kullandığınız için kendi vücudunuzun ve çevrenizdekilerin sağlığını tehlikeye atabilirsiniz. Klor ne kadar çok kullanırsanız, potansiyel olarak kendinizi ve aynı zamanda o alanda çalışması veya bu alanı paylaşması gereken diğer herkesi maruz bırakıyorsunuz. Çamaşır suyunun en bilinen etkileri solunum sisteminde meydana gelir, ancak aşağıdaki bölgelerin tümü çamaşır suyundan etkilenebilir:

Solunum: Çamaşır suyunun solunması rahatsızlığa, öksürüğe neden olabilir ve akut veya uzun süreli kronik kimyasal pnömoniye yol açabilir . Pnömoniden kaynaklanan iltihaplanma, akciğer sertliğine ilerleyebilir. Tedavi edilmezse, etkiler solunum yetmezliğine neden olabilir. Restoranlarda ve kafeteryalarda, çamaşır suyu buzdolaplarını veya sınırlı hava sirkülasyonu olan diğer küçük alanları temizlemek için kullanıldığında bu risk özellikle şiddetli olabilir;

Gözler: Çamaşır suyu, gözle temasından hemen sonra belirgin bir rahatsızlığa neden olur. Çamaşır suyu gözünüzdeki doğal sıvılarla birleşerek zararlı bir asit oluşturacaktır. Gözde oluşan asit rahatsızlığın yanı sıra kornea ülserlerine ve potansiyel görme kaybına neden olabilir;

Ağız/Boğaz: Birçok diş hekimi, hastaların ağız ve boğaz üzerindeki etkilerinin farkında olmadıkları için diş beyazlatmak için çamaşır suyu kullandığına tanık olmuştur. Çamaşır suyu, ağız dokularını yumuşatabilir ve onlara zarar verebilir ve ölü dokular, kök kanal çalışmasını garanti eden boşluklara ve hatta tamamen diş kaybına yol açabilir;

Mide/GI Yolu: Çamaşır suyu, aşındırıcı yapısı nedeniyle özofagus mide yanıklarına neden olabilir. Çamaşır suyu yutmanız durumunda yanma, kusma, mide zarında hasar ve uzun süreli hasar/ölüm görülebilir. Özellikle, bulaşıkları, ekipmanları veya yiyecek hazırlama alanlarını temizlemek için çamaşır suyu kullanılması, kimyasal kirlenme veya klorun yiyeceklere bulaşması riskini taşır;

Cilt: Cildiniz çamaşır suyu ile doğrudan temas ettiğinde yanma, kaşıntı ve genel rahatsızlık hissedebilirsiniz. Uzun süre maruz kalma hiperpigmentasyona (Ten renginde eşitsizliğe yol açan koyu lekelere) yol açabilir.

Çamaşır Suyunun Diğer Kimyasallarla Etkileşimleri:

Çamaşır suyu diğer kimyasallarla karıştırıldığında zararlı reaksiyonlar meydana gelebilir. Spesifik kombinasyonlar tamamen toksik, tehlikeli kimyasallar oluşturabilir.

Aşağıdakiler asla yapmamanız gereken ürün kombinasyonlarıdır:

Çamaşır suyu + sirke = zehirli klor gazı;

Çamaşır suyu + amonyak = toksik kloramin buharları;

Çamaşır suyu + tuvalet ispirtosu = kloroform;

Çamaşır suyu + belirli temizlik ürünleri = toksik kloramin buharları.

Klor gazı maruziyeti, düşük seviyelerde bile, neredeyse her zaman mukoza zarını tahriş eder ve öksürme ve nefes alma problemlerine, yanan sulu gözlere ve burun akıntısına neden olur. Daha yüksek seviyeler göğüs ağrısına, ciddi solunum problemlerine, akciğerlerde sıvıya, zatürree ve kusmaya neden olabilir. Çok yüksek seviyeler ölüme neden olabilir.

Şu anda Kuzey Amerika’da her sekiz kadından birini etkileyen meme kanseri, son zamanlarda göğüs dokusunda klor bileşiklerinin birikmesiyle ilişkilendirilmiştir. Kuzey Amerika Hartford, Conneticut’ta yapılan ve türünün ilk örneği olan bir araştırmada, “meme kanserli kadınların göğüs dokularında, meme kanseri olmayan kadınlara göre %50 ila %60 daha yüksek seviyelerde organoklorinlere (klor yan ürünleri) sahip olduğunu” bulundu.

Evimizde çamaşır suyu yerine,  insan ve çevre için zararsız olduğu kanıtlanmış Her Cins Kumaş Beyazlatıcısı AMWAY HOME™ SA8™ ürününü kullanabilirsiziniz. Linke tıklayıp müşteri kaydı yaparak %12 indirimli alabilirsiniz. Diğer Amway ürünleri hakkında bilgi almak için bu makaleyi size göndeen arkadaşınıza danışın. Bizi internetten bulduysanız site üzerindeki iletişim sayfasından, mail veya telefon yolula ulaşabilirsiniz.

 

Kaynaklar:

https://afophs.wordpress.com/2016/11/17/why-you-should-stop-using-bleach-now/

https://emergency.cdc.gov/agent/chlorine/basics/facts.asp

https://saniprofessional.com/is-bleach-toxic/

https://www.beyondtoxics.org/work/green-home-cleaning-campaign/bleach/

https://www.watersuperstoreinc.com/h2o-news/title/what-are-you-showering-in-chlorine-cancer-1/id/29

Abone Ol
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Beste İrem
1 ay önce

Çok faydalı bir yazı olmuş, Allah’a şükürler olsun ki Amway Home ürünleri ile tanıştım ve hayatım değişti. Çamaşır suyundan kurtulmak yaptığım en doğru tercihlerden biriydi. Uzun süredir zevkle ve hiçbir zarar görmeden Sa8 ürünleri ile evimizi temizliyorum, kokuları çok güzel:)

1
0
Düşüncelerinizi merak ediyoruz, lütfen yorum yapın.x