Ölmek mi? Yaşamamak m? - Yaşam Takımları™

Ölmek mi? Yaşamamak m?

Ölmek mi? Yaşamamak mı? Elbette yanıltıcı bir soru. Aklıselim her insan yaşamı/yaşamayı seçer. Ancak seçenekler beraberinde koşulları doğurur. Koşullardan ari bir seçenek tahayyül edilemez. Öfke ekip merhamet biçemezsiniz. Bir seçeneğe biat etmeseniz dahi, doğal olarak başka bir seçeneği seçmiş olur ve koşullara tabi ya da maruz kalırsınız. Kuşku yok ki deprem doğal olmasına rağmen, bu seçeneğini zihnimiz oluşturamaz. Ancak bu dünyayı kabullenen zihin için doğal yasa tahakkukudur.

Güneşin doğuşu, batışı gibi doğallık hiç gündemimizde yok. Peki deprem neden bu kadar gündem oluyor? Belki de cevaplanması gereken esas soru budur. Bu sorunun cevabını bulan toplumlar için bu bir gündem olmaktan çıkmıştır;  tıpkı Japonya örneği gibi. “Vatan bizim anamız, devlet babamız” söylem ve inancı biz çocuklarını, birçok aile gibi heder edip bi’ çare bırakıyor. Bireysel bilinç ve sorumluluktan uzak, bireylerin oluşturduğu bir vatan ve devlet avuntuları maalesef doğal felaket, kader, şehit, mukadderat gibi aslına uymayan kadim değerler ile avutuluyor/avunuyoruz.

Benim aklım ise bu içi boşaltılmış kadim değerlerin bu mealde kullanılmasını reddediyor. Çünkü bir doğallığı felakete çeviren akılsızlık ve ahlaksızlığımızı bir şekilde örtbas edip kendimizle yüzleşmeye engel oluyor. Şimdi bina adı altında enkaz üreten ahlaksız zihinler ile yüzleşme zamanı. Şimdi toplumun çekirdeği aileleri bi’ çare bırakan, yetim ve öksüzlerin adına toparlanma, üretme ve destek olma zamanı. Şimdi depremin değil kendi zihin ve ellerimizle yaptığımız tahrifatı onarma zamanı. Şimdi acıyan yüreğimizin sızına inat, bir daha canımızı yakmayacak bir hayatın inşasında sıra. Şimdi gönüllü üretkenliği, kahramanlığı, erdemliliği yeniden eda etme zamanı. Şimdi enkaza mahkûm ettiğimiz canların hayallerini ifa etme zamanı. Şimdi ve her zaman “Yaşam Takımları” ile ilkeleri hemhal olma zamanı.

Abone Ol
Bildir
7 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gülzari Bildik
16 gün önce

Hayalleri ifa etme zamanı çok teşekkür ederiz Reşat bey 🙏

Ayşe Kaya
16 gün önce

Avuntularımızdan sıyrılıp, gerçeklere göre hayatı inşa etme zamanı…
Umarım bu duygulara akıl ve gayret eşlik eder ve bir daha keşkelerle, avuntularla yaşamak zorunda kalmayız.
Yüreğinize sağlık Reşat Bey🌟

Özlem Erol
16 gün önce

Hayallerin inşaasi … Deprem değil kişilerin zihni insanları öksüz ve yetim bırakıyor Reşat Bey teşekkürler….

En son 16 gün önce, Özlem Erol tarafından düzenlendi
derya aydın
16 gün önce

Hayaller.. teşekkürler Reşat bey 🙏👏

Dilek Şahin
16 gün önce

Gerçekten çok katılarak okuduğum bir yazı oldu.Benim de hislerimi dile getiren Reşat beye çok ama çok teşekkür ederim. 🙏

Hanife Bilge Çimen
16 gün önce

Hayalleri ifa etme zamani…Teşekkürler Reşat abi

Meral Çağatay
5 gün önce

Teşekkürler Reşat bey

7
0
Düşüncelerinizi merak ediyoruz, lütfen yorum yapın.x